o mnie

Moje zdjęcie
Cechy charakteru w postaci sumienności i rzetelności, szeroka wiedza w szczególności z zakresu prawa rodzinnego, prawa pracy, prawa zobowiązań oraz doświadczenie procesowe gwarantują prowadzenie spraw w sposób profesjonalny i skierowany na osiągnięcie właściwego rezultatu.

środa, 11 grudnia 2013

PRZEDŁUŻENIE PRAWA DO RENTY RODZINNEJ


Prawo do renty rodzinnej zostało uregulowane w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. Organem rentowym zobowiązanym do wypłaty świadczeń z tytułu renty rodzinnej jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych – oddział właściwy dla miejsca zamieszkania uprawnionego.

Do osób uprawnionych, zgodnie z zapisami zawartymi w art. 68 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zalicza się dzieci własne, drugiego małżonka i przysposobione, o ile spełniają jeden z poniższych warunków:
1)      do ukończenia 16 lat życia;
2)      do czasu zakończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia;
3)      bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt. 1 lub 2.

Ponadto, jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Przepis wydaje się przejrzysty, jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych nader często wydaje decyzje bez podjęcia choćby próby analizy prawnej, a w konsekwencji w oderwaniu od rzeczywistego znaczenia reguły prawnej, na która się powołuje.

Bardzo często błędne decyzje wydawane przez organ rentowy w zakresie przyznania renty rodzinnej dotyczą zasady z art. 68 ust. 2 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która mówi, że prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia roku studiów, jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów.

Ustawodawca wprowadził wyjątek od reguły 25 lat życia, ponieważ co do zasady ostatni rok studiów maksymalnie absorbuje czas studenta. Z tego względu nie powinien on utracić prawa do pobierania renty rodzinnej, gdyż daje mu ona możliwość utrzymania się w tym szczególnie wymagającym okresie, jakim jest ostatni rok studiów. Zasadne jest bowiem wsparcie uprawnionego i umożliwienie mu ukończenia studiów wyższych.
Nie należy interpretować literalnie normy prawnej zawartej w wyżej wskazanym przepisie. Stwierdzenie „będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej” należy rozumieć szeroko, albowiem powyższa norma znajduje zastosowanie również wobec osób, które ukończyły 25 lat życia w trakcie przerwy wakacyjnej. Taka interpretacja jest właściwa nie tylko ze względu na zasady słuszności, lecz także z uwagi na konstytucyjną zasadę równości wobec prawa, gdyż literalne stosowanie normy prawnej zawartej w art. 68 ust. 2 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS odbierałoby takie uprawnienie wszystkim osobom urodzonym w okresie od lipca do września.

Wskazana wyżej wykładnia jest ugruntowana również w orzecznictwie. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 23 lutego 1989 r., sygn. akt III UZP 3/89 stwierdził, że: studentka, która na przedostatnim roku studiów zdała wszystkie wymagane egzaminy w czerwcu i która ukończyła 25 lat życia przed rozpoczęciem zajęć w nowym roku akademickim, zachowuje prawo do renty rodzinnej do zakończenia ostatniego roku studiów.
Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z dnia 6 marca 2013 r., sygn. akt III AUa 59/13 potwierdził, że: Ustalenie daty, w której dziecko pobierające rentę rodzinną było na ostatnim roku studiów, w rozumieniu art. 68 ust. 2 u.e.r.f.u.s. następuje na podstawie wpisu na ostatni rok studiów dokonanego w oparciu o regulamin obowiązujący daną uczelnię, a osoba, która ukończyła wiek 25 lat życia po ukończeniu nauki na przedostatnim roku studiów, a przed rozpoczęciem zajęć na ostatnim roku, nie traci uprawnienia do renty rodzinnej.

W związku z powyższym tylko tak szeroko stosowana wykładnia zasady zawartej w art. 68 ust. 2 Ustawy o emeryturach i rentach jest zgodna z prawem i decyzje wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinny opierać się na wyżej wskazanych założeniach. W innym wypadku zasadne i konieczne są kroki podejmowane przez uprawnionych, którzy ukończyli 25 lat życia w przerwie wakacyjnej, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, w celu dochodzenia przysługujących im świadczeń.

Brak komentarzy: