o mnie

Moje zdjęcie
Cechy charakteru w postaci sumienności i rzetelności, szeroka wiedza w szczególności z zakresu prawa rodzinnego, prawa pracy, prawa zobowiązań oraz doświadczenie procesowe gwarantują prowadzenie spraw w sposób profesjonalny i skierowany na osiągnięcie właściwego rezultatu.

sobota, 7 grudnia 2013

KRĄG PODMIOTÓW ZOBOWIĄZANYCH DO ŚWIADCZEŃ ALIMENTACYJNYCH

W podstawowym kręgu zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych znajdują się małżonek, krewni w linii prostej (pochodzą jedni od drugich) oraz rodzeństwo. Ma on charakter stricte rodzinny i rozciąga się na:
a) małżonka (rozwiązanie małżeństwa, unieważnienie małżeństwa, separacja)
b) zstępnych - dzieci, wnuki, prawnuki,
b) wstępnych - rodzice, dziadkowie pradziadkowie,
d) a także rodzeństwo, z tym że w tym wypadku ustawodawca przewidział łatwiejszy proces uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego.

Warto jednak zaznaczyć, iż wyżej wskazane osoby są jedynie potencjalnymi zobowiązanymi, albowiem dopiero zaistnienie zdarzenia, którego efektem jest powstanie stosunku "uprawniony - zobowiązany" rodzi obowiązek alimentacyjny. Do katalogu takich zdarzeń można zaliczyć narodziny dziecka, przysposobienie, śmierć zobowiązanego w bliższej kolejności.

Przynależność do kręgu potencjalnych zobowiązanych podlega redukcji wedle wprowadzonych zasad. Obowiązek alimentacyjny polegający na zaspokajaniu uzasadnionych potrzeb uprawnionego w pierwszej kolejności obciąża małżonka uprawnionego, a następnie dzieci uprawnionego, dalej wnuki i kolejne osoby w linii prostej. Zasadą jest, by zostały zaspokojone potrzeby uprawnionego. W dalszej kolejności powstaje w stosunku do wstępnych uprawnionego - rodziców, dziadków i kolejnych osób, a dopiero na końcu zobowiązane jest rodzeństwo.

Krewni bliżsi stopniem, będą zobowiązani wcześniej, co oznacza, że dzieci są zobowiązane przed wnukami, a rodzice przed dziadkami itd. Obowiązek alimentacyjny przechodzi na poszczególne osoby w sytuacji, gdy nie ma bliższych krewnych albo gdy nie są oni w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub uzyskanie na czas potrzebnych środków do utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających możliwościom zarobkowym.

Zasadą jest, iż uprawnioną do świadczeń alimentacyjnych jest osoba pozostająca w niedostatku. Wyjątkiem od tej zasady jest obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie oraz świadczenie alimentacyjne zasądzone od małżonka wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa. 

Na koniec dwa wypadki możliwości uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego:
a) rodzeństwo - jeżeli wykaże, że są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla jego najbliższej rodziny,
b) "wieczny student" - rodzice mogą się uchylić od obowiązku, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Brak komentarzy: